Foto: PU požeško-slavonska
Danas je u PU požeško-slavonskoj održana redovna konferencija za medije na kojoj je policijski službenik za odnose s javnošću Krunoslav Kokić iznio statističke pokazatelje stanja sigurnosti.
Opće stanje sigurnosti tijekom listopada 2011. godine u odnosu na rujan ove godine obilježeno je smanjenjem broja kaznenih djela (10 djela ili 24,4% manje), povećanjem broja prometnih nesreća (24 nesreće ili 61,5% više) ali zadržavanjem broja ozlijeđenih na istoj razini (ozlijeđeno je 27 osoba – poginulih nije bilo, pet je osoba teško, a 22 osobe su lakše ozlijeđene), smanjenjem broja prekršaja iz područja javnog reda i mira (deset prekršaja ili 19,2% manje) i povećanjem broja prekršaja iz ostalih zakona (dva prekršaja ili 2,2% više).
Policijski službenik Pododsjeka za sigurnost cetovnog prometa Zvonimir Lukačević iznio je statističke pokazatelje stanja sigurnosti u prometu te se posebno osvrnuo na problematiku bijega s mjesta prometne nesreće.
Izjavio je da su se na području Policijske uprave požeško-slavonske, u prvih deset mjeseci 2011. godine dogodile su se ukupno 492 prometne nesreće, od čega dvije s poginulim osobama, 204 s ozlijeđenim osobama i 286 s materijalnom štetom. U tim nesrećama stradalo je ukupno 308 sudionika, od toga su tri osobe smrtno stradale, 46 osoba je teško, a 259 osoba je lako ozlijeđeno.
U navedenom razdoblju u 105 slučajeva ili 21,3 % od ukupnog broja prometnih nesreća, jedan od sudionika napustio je mjesto prometne nesreće.
Od navedenog broja prometnih nesreća, u kojima sudionici nisu ostali na mjestu događaja, 15 je bilo s ozlijeđenim osobama, a 90 s materijalnom štetom. U prometnim nesrećama s ozlijeđenim osobama stradalo je ukupno 15 osoba pri čemu je jedna osoba teško ozlijeđena, a 14 osoba je lako ozlijeđeno.
Nakon obavljenog očevida prometne nesreće provedenim policijskim mjerama i radnjama naknadno su pronađeni počinitelji 64 prometne nesreće ili 61 %, dok se još uvijek traga za počiniteljima 41 prometne nesreće.
Prema dosadašnjim iskustvima, kod prometnih nesreća nakon kojih su sudionici bježali s mjesta događaja, prema okolnostima i vrstama, karakteristični su i u najvećem broju zastupljeni događaji na parkiralištima pri pokušaju parkiranja vozila ili uključivanju u promet s parkirališnog mjesta pri čemu sudionici vozilima udaraju u druga parkirana vozila, zatim na prijelazima ceste preko željezničke pruge kada dolazi do naleta vozila na branike ili polubranike. Nadalje, u uvjetima normalnog odvijanja prometa sudionici s mjesta događaja bježe i nakon nepropisnih mimoilaženja ili obilaženja, ali i kršenja propisa o ograničenju brzine odnosno neprilagođivanja brzine uvjetima na cesti nakon čega dolazi do slijetanja s ceste i udaranja ili oštećivanja objekata na cesti ili pokraj ceste.