Foto: PU požeško-slavonska
Danas je u sportskoj dvorani u Kutjevu nakon intenzivne obuke održano polaganje ispita o poznavanju, namjeni i uporabi interventne palice tzv. „tonfe“ za interventne policajce PU osječko-baranjske i PU požeško-slavonske.
Ispitu je pristupilo šest interventnih policajaca koji su pokazali zavidne vještine njene uporabe za što su primili pohvale od strane tročlanog povjerenstva kojim je predsjedao Goran Burušić, instruktor u Zapovjedništvu interventne policije MUP-a RH.
Polaganje je provedeno prema unaprijed propisanim i dogovorenim standardima znanja potrebnih za nošenje i uporabu interventne palice.
Interventna palica tzv. „tonfa“, prema poznatim povijesnim podacima, nastala je na japanskom području, najvjerojatnije na otoku Okinawa. Tamošnjim seljacima, kojima je bilo zabranjeno nošenje oružja, u 15. stoljeću služila je kao oružje za obranu od samuraja, a nastala je od drvene ručice koja je služila za okretanje mlinskog kamena. Kroz povijest se mijenjala da bi krajem 20. stoljeća dobila oblik kakav i danas poznajemo.
Kao standardni dio opreme interventna palica najprije je uvedena u Americi, a u Republici Hrvatskoj u aktivnu uporabu uvedena je 2004. godine. Uporaba „tonfe“ u policiji prvenstveno za cilj ima obranu gornjeg dijela tijela policajca zbog čega se i korištenje najviše bazira na tehnikama samoobrane.
No kako se radi o višenamjenskoj palici koristi se i kod uhićenja, dovođenja osoba, odguravanja masa, savladavanja aktivnog i pasivnog otpora, savladavanja prepreka, pružanja prve pomoći te ostalih mjera i radnji.