Kusonje: Obilježena godišnjica pogibije hrvatskih domoljuba

  • Slika /slike-vijesti/2024 godina/Kusonje/Foto 2.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Tužnom i ponosnom povorkom Mimohodom istine od spomen obilježje na Rakovom Potoku do kapelice u mjestu Kusonje obilježeni su tragični događaji


Prošle su pune 33 godine od tragične pogibije 20 hrvatskih branitelja u Kusonjama pokraj Pakraca, na dan 8. rujna 1991. godine. Dvije godine kasnije u podmetnutoj eksploziji, na mjestu obilježavanja tragičnog stradanja dvadesetero hrvatskih branitelja, 8. rujna 1993. godine poginulo je troje, a ranjeno je jedanaest sudionika komemoracije. Žrtve ovog zločina bile su majke okrutno smaknutih hrvatskih branitelja i hrvatsko vojno-policijsko osoblje koje je postavljalo vijenac.

 I ove godine su na spomen obilježju kod Rakovog Potoka položeni  vijenci i zapaljene svijeće.

 Tužnom i ponosnom povorkom Mimohodom istine od spomen obilježje na Rakovom Potoku do kapelice u mjestu Kusonje obilježeni su tragični događaji. Mimohodu su prisustvovali roditelji, djeca i drugi članovi obitelji, suborci te gosti i uzvanici.

Na komemoraciji u Kusonjama vijence su položili i zapalili svijeće članovi obitelji poginulih branitelja te izaslanici predsjednika Hrvatskog sabora i predsjednika Vlade Republike Hrvatske - saborski zastupnik i predsjednik HVIDR-e Josip Đakić, potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć pri Ministarstvu hrvatskih branitelja Dinko Tandara. Počast poginulima odao je izaslanik ministra obrane, Dalibor Bajči, voditelj Područnog odsjeka za poslove obrane Osijek, kao i izaslanstvo Bjelovarsko-bilogorske županije na čelu sa županom Markom Marušićem te izaslanstvo Požeško-slavonske županije predvođeno dožupanom Ferdinandom Trohom. Također su prisustvovala izaslanstva Lipika, Pakraca i Bjelovara, predvođena lipičkim gradonačelnikom Vinkom Kasanom, pakračkom gradonačelnicom i saborskom zastupnicom Anamarijom Blažević te bjelovarskim gradonačelnikom i saborskim zastupnikom Dariom Hrebakom. Ispred Ministarstva unutarnjih poslova načelnik PU požeško-slavonske Željko Grgić je sa suradnicima i načelnicima  policijskih postaja s područja PU bjelovarsko-bilogorske zapalio svijeće.

Poginulim suborcima  su položili vijence i zapalile svijeće  udruge proizašle iz Domovinskog rata,  predstavnici Kluba veterana A satnije Bjelovar te ostali sugrađani.

Prisutnima su se obratili  predsjednik Udruge obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata RH Kusonje 1991.-1993. Bjelovarsko-bilogorske županije Marijan Mamić, saborski zastupnik i predsjednik HVIDR-e Josip Đakić, potpredsjednik hrvatske Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved te bjelovarski gradonačelnik i saborski zastupnik Dario Hrebak.

 Misu za poginule hrvatske domoljube su služili bjelovarsko-križevački biskup msgr. Vjekoslav Huzjak i požeški biskup emeritus Antun Škvorčević.
 
 

Stranica