Mjesec borbe protiv ovisnosti u Požegi

Slika slike-vijesti/2013 godina/Mjesec borbe protiv ovisnosti/Picture 090w.jpg

 

Foto: PU požeško-slavonska

U srijedu, 4. prosinca 2013. godine, povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti održano je predavanje na temu „Prevencija i rano prepoznavanje puta u ovisnost“. Droga kao društveni problem novog doba prezentirana je na javnoj tribini pred stotinjak učenika te profesora Gimnazije u Požegi.

Na samom početku sve prisutne je pozdravila pedagoginja Manuela Zima-Čevapović kao i glasnogovornica PU požeško-slavonske Ivana Radić koja je naglasila da je u sklopu Mjeseca borbe protiv ovisnosti u razdoblju od 15. studenoga do 15. prosinca ove godine, Policijska uprava požeško-slavonska inicirala ovo edukativno predavanje u suradnji sa Centrom za socijalnu skrb  Požega,  Zavodom za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije i  Stambenom zajednicom „PET+“ .

Predavači, Ivan Zeljko, policijski službenik za suzbijanje kriminaliteta droga u Policijskoj upravi požeško-slavonskoj i Zlatko Sliško, diplomirani socijalni radnik Centra za socijalnu skrb, govorili su kako prepoznati opasnosti koje dovode do uporabe droga, o sociopsihološkim preduvjetima za ovisnost, te kako prepoznati ovisnost. Također su prisutnima pokazani uzorci opojnih droga, te opisano njihovo i djelovanje i posljedice uzimanja. Bilo je i riječi o prisutnosti opijata na ulici i u obitelji, te je spomenuta i kazneno-pravna regulativa vezana za zlouporabu opojnih droga. Također je predavanju prisustvovao i Dejvid Zombori, psiholog Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije.

S posebnim zanimanjem je praćeno „svjedočanstvo“ ovisnika o heroinu koji je kao srednjoškolac započeo s konzumacijom cannabis marihuane, potom ecstasy-a,  a nakon toga postao ovisnik o heroinu. On je govorio o svom putu odvikavanja te kako je kao 25-godišnjak po prvi put otišao u komunu ali šest mjeseci nakon izlaska je opet posustao  i počeo sa korištenjem heroina i sad se nalazi u terapijskoj zajednici u Novom Zvečevu.

Naime, u okviru Udruge PET+ djeluje Stambena zajednica „PET+“,  u  zajednici se provodi program rehabilitacije i društvene reintegracije za osobe ovisne o opojnim drogama, alkoholu ili kocki.

Učenici koji su prisustvovali ovom predavanju također su interaktivno sudjelovali, postavljali pitanja i komentirali izloženo.

I na kraju, možemo zaključiti da je ova tema izrazito zanimljiva kako učenicima tako i profesorima te da će se ovakav način provedbe i prezentacije programa prevencije  zlouporabe opojnih droga intenzivno nastaviti.



Stranica