- Objavljeno: 18.12.2015.
Aktivnosti povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti
Svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti.
Foto: PU požeško-slavonska
Svake godine u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca obilježava se Mjesec borbe protiv ovisnosti.
Prvenstveni cilj ovakvog obilježavanja je upozoravanje i senzibiliziranje javnosti na problem zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga. Također, njime se sve subjekte u društvu nastoji potaknuti na aktivnu borbu i uspješno zajedničko suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.
Tijekom tog razdoblja, a temeljem i Nacionalne strategije suzbijanja zlouporabe droga u Republici Hrvatskoj u razdoblju od 2012. do 2017. godine, obveza policije je aktivno se uključiti, odnosno prigodno obilježiti, senzibilizirati, a u konačnici i promovirati sve preventivne aktivnosti na temu prevencije zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti, a osobito droga.
Kako je navedenom Nacionalnom strategijom predviđeno da se prevenciji ovisnosti djece i mladih pristupi multidisciplinarno, tj. kroz razvijanje različitih oblika suradnje policijski službenik Ureda načelnika Policijske uprave požeško-slavonske Krunoslav Kokić, socijalni radnik Centra za socijalnu skrb Požega Zlatko Sliško i psiholog Zavoda za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije Dejvid Zombori održali su predavanja na temu prevencije ovisnosti i zlouporabe droga u ukupno 19 razrednih odjela prvih razreda srednjih škola na području Požeško-slavonske županije.
Policijski službenik je govorio o policijskim poslovima i zadaćama policije u cilju prevencije kaznenih djela iz domene kriminaliteta droga kao i o primjeni policijskih ovlasti prema počiniteljima kažnjivih radnji, te informiranje učenika o zapriječenim sankcijama u slučajevima zlouporabe sredstava ovisnosti. Ovom komponentom projekta „Zdrav za 5“ nastojati se kod učenika razviti vještine kritičkog razmišljanja, sposobnost prepoznavanja rizičnih situacija te ih podučiti o mogućnostima odabira i odupiranja vršnjačkim pritiscima oko konzumiranja sredstva ovisnosti.
Socijalni radnik Centra za socijalnu skrb Požega govorio je o sociopsihološkim preduvjetima za ovisnost, a kako neposredno sudjeluje u provođenju odgojnih mjera prema maloljetnicimagovorio je i o ulozi Centra za socijalnu skrb u provođenju tih mjera.
Psiholog Zavoda za javno zdravstvo je govorio o zdravstvenom aspektu ovisnosti i „putu do ovisnosti“ te aktivnom mijenjanju stavova i štetnih životnih navika u cilju usvajanja zdravih stilova života, podizanja razine samosvijesti o odgovornosti u očuvanju vlastitog i tuđeg zdravlja, smanjenju stope ovisničkog ponašanja.
Kako je već spomenuto, predavanje na temu prevencije ovisnosti i zlouporabe opojnih droga, dio je aktualnog nacionalnog projekta „Zdrav za 5“ i nastaviti će se i u drugom dijeli ove školske godine te će biti obuhvaćeni svi prvi razredi srednjih škola u Požeško-slavonskoj županiji.
Također, na temu ranog uočavanja znakova rizičnog ponašanja, policijski službenici su održali predavanja za roditelje učenika prvih razreda Katoličke gimnazije u Požegi te učenika sedmih razreda OŠ „Braće Radića“ Pakrac.