- Objavljeno: 19.10.2017.
Europski dan borbe protiv trgovanja ljudima
U utorak, 17. listopada 2017. godine, u povodu Europskog dana borbe protiv trgovanja ljudima koji se svake godine obilježava 18. listopada, u Srednjoj školi Pakrac održano je
Foto: Ilustracija
U utorak, 17. listopada 2017. godine, u povodu Europskog dana borbe protiv trgovanja ljudima koji se svake godine obilježava 18. listopada, u Srednjoj školi Pakrac održano je predavanje u okviru preventivne akcije „ZAJEDNO“, na temu trgovanja ljudima. Predavanje je održano za 60-tak učenika završnih razreda smjera medicinska sestra/tehničar i fizioterapeut.
Nakon uvodnog predstavljanja od strane pedagoginje Anite Dašek, policijski službenik Ureda načelnika, Policijske uprave požeško-slavonske Krunoslav Kokić predstavio je preventivnu akciju „ZAJEDNO“ i aktivnosti koje se do sada provedene. Naime, ovu preventivnu akciju, upravo u povodu Europskog dana borbe protiv trgovanja ljudima, pokrenulo je Ravnateljstvo policije 2014. godine, a usmjerena je na sprječavanje trgovanja ljudima, posebice ženama i djecom, podrazumijevajući pritom međusobnu suradnju ustrojstvenih jedinica policije, kao i suradnju s drugim nadležnim državnim tijelima, ustanovama, institucijama, privatnim sektorom, lokalnom i područnom samoupravom te organizacijama civilnog društva.
Cilj akcije je da se zajednički u suradnji sa svim nadležnim institucijama, organizacijama i građanima podigne svijest o prevenciji trgovanja ljudima, odnosno da se potakne društvo na odgovornu reakciju kako bi doprinijeli smanjenju trgovanja ljudima. Također, želi se da svaki pojedinac iz svoje perspektive doprinese prepoznavanju i otklanjanju opasnih situacija, kao i proaktivnom detektiranju potencijalnih prijetnji povezanih s ovom ili srodnom vrstom kriminaliteta.
Krajnja namjera je utjecati na povećanje broja otkrivenih žrtava trgovanja ljudima koje se eksploatiraju u Republici Hrvatskoj kao i onih žrtava koje se transportiraju kroz Republiku Hrvatsku te smanjiti broj potencijalnih žrtava iz Republike Hrvatske.
Vođa grupe organiziranog kriminaliteta Službe kriminalističke policije, Policijske uprave požeško-slavonske Hrvoje Gašparac pojasnio je kako trgovanje ljudima predstavlja jedan od najtežih kršenja ljudskih prava, a žrtve trgovanja ljudima su najčešće osobe iz siromašnih zemalja koje u potrazi za boljim životom odlaze u ekonomski razvijenije zemlje. U tim nastojanjima nažalost postaju laka meta za trgovce ljudima. Govorio je načinima vrbovanja žrtava, njihovom transportu do zemlje odredišta u kojoj će biti eksploatirane te o vrstama eksploatacije. Posebno je istaknuto da je Republika Hrvatska, koja je u proteklim godinama bila gotovo isključivo tranzitna zemlja, sve više i zemlja odredišta u kojoj se žrtve eksploatiraju.
Učenicima je također savjetovano da se prilikom ostvarivanja kontakta s poslodavcima raspitaju o njihovim referencama, obave dostupne provjere o poslodavcu, koriste otvorene izvore pri prikupljanju podataka, obave razgovor s poslodavcem glede uvjeta zapošljavanja, zarade, plaćanja i doprinosa, zatraže primjerak i pojašnjenje ugovora o zapošljavanju, da ne dopuste da druge osobe rješavaju administrativna pitanja glede zapošljavanja, savladaju osnove stranog jezika u slučaju odlaska u inozemstvo, naprave presliku osobnih dokumenata te da putnu ispravu daju na uvid samo ovlaštenim službenicima.
Obzirom da je jedan od ciljeva ove preventivne akcije povećanje broja otkrivenih žrtava trgovanja ljudima učenici su poučeni kako prepoznati žrtvu trgovanja ljudima kroz prezentaciju općih indikatora za identifikaciju žrtava trgovanja ljudima te o mogućnostima prijave na telefon policije 192 i nacionalni SOS telefon 088 77 99. Ujedno, policijski službenici su se posebno osvrnuli na prava žrtve trgovanja ljudima definirana Zakonom o kaznenom postupku.