Obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom

  • Slika /2014/Dan kapelanije/Znak izdan u PSŽ.jpg
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika
  • Slika

Nizom aktivnosti obilježen Međunarodni dan osoba s invaliditetom

U utorak 3. prosinca 2019., policijski službenici PU požeško-slavonske priključili su se obilježavanju Međunarodnog dana osoba s invaliditetom.
Sada već tradicionalno, u prostorijama PP Požega, održan je radni sastanak s predstavnicima pet udruga invalida s područja PU, a u prostorijama PP Pakrac održan je radni sastanak s predstavnicima dvije udruge invalida s njihova područja, na kojem su prezentirani pokazatelji o kretanju stanja sigurnosti s osvrtom na problematiku osoba s invaliditetom, a nakon navedenih, sudionici sastanka predstavnici udruga, prometni redar i policijski službenici uz predstavnike medija izvršili su nadzor korištenja znaka pristupačnosti i korištenja mjesta za parkiranje vozila namjenjenih parkiranju osaba s invalditetom.
Aktivnosti su osima području PP Požega i PP Pakrac, provođene i na području PP Pleternica, a ove godine na inicijativu TISPOL-a, mreže prometnih policija države Europe, akcija je provođena na razini svih država i imala naziv ENABLE.
Svrha i cilj aktivnosti su naravno podizanje razine svjesti svih sudionika u prometu u pogledu skrbi o osobama s invaliditetom, a uz opisane aktivnosti kao svrha postizanja cilja korišteni su i prigodni letci koji su dijeljeni tijekom akcije a izrađeni u PU požeško-slavonskoj.
Podsjećamo:
Osobe sa 80 ili više posto tjelesnog oštećenja, odnosno osobe koje imaju oštećenje donjih ekstremiteta 60 ili više posto, mogu propisanim znakom pristupačnosti označiti vozilo u kojem se prevoze.
Prava koja proizlaze iz znaka pristupačnosti ne smije koristiti osoba koja nije osoba s invaliditetom.
Znak pristupačnosti izdaje nadležno upravno tijelo županije odnosno Grada Zagreba, na zahtjev stranke i na ime osobe s invaliditetom, odnosno za vozila udruga osoba s invaliditetom na ime udruge, a izgled znaka, uvjete za njegovo stjecanje, način obilježavanja parkirališnog mjesta te prava koja se na temelju njega mogu ostvarivati pravilnikom propisuje ministar nadležan za poslove prometa, uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za zdravstvo.
Protiv rješenja donesenog u postupku izdavanja znaka pristupačnosti može se podnijeti žalba ministarstvu nadležnom za poslove prometa.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako izda znak pristupačnosti osobi koja za to ne ispunjava uvjete iz ovoga članka.
Za prekršaj iz stavka 3. ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom u iznosu od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i u tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj fizička osoba koja svoj znak pristupačnosti ustupi drugoj osobi na korištenje ili koja ga koristi suprotno odredbi stavka 2. ovoga članka.
Osobi koja bude dva ili više puta pravomoćno kažnjena za prekršaj iz stavka 6.ovoga članka, privremeno će se oduzeti znak pristupačnosti na rok od dvije godine.
Vozač ne smije zaustaviti ili parkirati vozilo uz ostale i na:
-mjestu rezerviranom za parkiranje vozila osoba s invaliditetom, a novčanom kaznom u iznosu od 700 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako postupi suprotno.


Stranica