- Objavljeno: 02.03.2019.
Pakrac:"Mimohod pobjednika"
Ove godine obilježavanje je započelo svetom misom za sve poginule i umrle hrvatske branitelje nakon čega se formirala kolona u već tradicionalni svečani „Mimohod pobjednika“ koji se odvijao ulicama Pakraca od crkve „Uznesenja blažene Djevice Marije“ do spomen obilježja hrvatskim braniteljima na rimokatoličkom groblju, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće.
U subotu, 2. ožujka, u Pakracu se okupilo nekoliko stotina uzvanika i posjetitelja prigodom obilježavanja 28. godišnjice početka Domovinskog rata u Republici Hrvatskoj.Prisjetimo se da su pobunjeni srbi u noći 1./ 2. ožujka 1991. godine napali Policijsku postaju Pakrac, a brzom intervencijom specijalnih postrojbi iz Rakitja, Lučkog i Bjelovara, Policijska postaja Pakrac je oslobođena dok su pobunjenici protjerani izvan grada. Bio je to početak Domovinskog rata.
Ove godine obilježavanje je započelo svetom misom za sve poginule i umrle hrvatske branitelje nakon čega se formirala kolona u već tradicionalni svečani „Mimohod pobjednika“ koji se odvijao ulicama Pakraca od crkve „Uznesenja blažene Djevice Marije“ do spomen obilježja hrvatskim braniteljima na rimokatoličkom groblju, gdje su položeni vijenci i zapaljene svijeće.
Nakon obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja te udruga proisteklih iz Domovinskog rata i policajaca Policijske postaje Pakrac, zajednički vijenac su položili predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, posebni savjetnik Predsjednice RH za branitelje Ante Deur, u ime Predsjednika Hrvatskog sabora Gorana Jandrokovića, izaslanik Josip Đakić, u ime predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i pomoćnika ministra za branitelje Tome Medveda, izaslanik Dinko Tandara, u ime ministrice regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijele Žalac, izaslanik a ujedno i pomoćnik ministrice Davor Huška, , u ime ministra unutarnjih poslova Davora Božinovića, izaslanik, a ujedno i glavni ravnatelj policije Nikola Milina, savjetnik ministra unutarnjih poslova dr. Josip Mihaljević, načelnik Policijske uprave požeško-slavonske Željko Grgić i ravnatelj Memorijalnog centra Domovinskog rata Krunoslav Šeremet, a zatim i druga izaslanstva županija, gradova i udruga.
Nakon polaganja vijenaca povorka se uputila prema parkiralištu ispred Policijske postaje Pakrac gdje su prisutne pozdravili gradonačelnica Pakraca Anamarija Blažević te dožupan Vedran Neferović.
Potom je u ime sudionika događaja govorio Zoran Maras, a potom glavni ravnatelj policije Nikola Milina koji je naglasio da se upravo na ovom mjestu prije 28 godina počela pisati nova, drugačija povijest Republike Hrvatske. Akcijom, kojoj se danas odaje počast, započeo je Domovinski rat - rat za obranu tek stečene samostalnosti i suverenosti. No to nije jedini značaj akcije jer ona u sebi krije veoma važan, a i presudan doprinos tijeku i samom ishodu Domovinskog rata. Riječ je o ratnoj ulozi hrvatske policije, mirnodopskih snaga reda i sigurnosti koje su svoj upečatljiv, slavan i nemjerljiv ratni put formalno i otvoreno započele upravo ovdje, u Pakracu. Hrvatska policija nije samo utkana u sve pore Domovinskog rata, sve do njegovog pobjedonosnog završetka, ona je prije svega njegov obrambeni početak. Kao jedina institucija, koja je bila u stanju pružiti organizirani otpor pobunjenim Srbima, potpomognutim Jugoslavenskom narodnom armijom, moćnom i u tehnici i u ljudstvu, hrvatska policija od samog je starta bila na meti neprijateljskih ideja i planova. Policijska postaja Pakrac bila je prva čijim su zauzimanjem željeli ostvariti daleko širi efekt, slomom strateški važnog područja naše obrane, u ovom slučaju zapadne Slavonije, prelomiti Hrvatsku na dva dijela i trajno nas onesposobiti. Nakon razoružavanja hrvatskog dijela pakračke policije, s konačnim ciljem pripajanja Pakraca samoproglašenoj SAO Krajini, srpski su pobunjenici ostali zatečeni strelovitim odgovorom pripadnika Antiterorističke jedinice „Lučko“, Jedinice za posebne zadatke „Rakitje“ i posebnih jedinica policije „Omega“ i „Kumrovec“. U akciji Pakrac ranjena su trojica policijskih službenika – Željko Vidmar, Goran Kljajić i Nikola Župan. Zahvalio je hrabrim hrvatskim vitezovima na njihovom samoprijegoru i hrabrosti, kao i svim poginulim, u ratu nestalim i ranjenim braniteljima, i njihovim obiteljima, na neizrecivoj i nenadoknadivoj žrtvi koju su podnijeli za bolju budućnost nas i naše djece.
Naglasio je da se u našem Ministarstvu unutarnjih poslova svim silama trudimo da se obilježavanja svih redarstvenih ratnih obljetnica trebaju svake godine obilježiti na dostojanstven način te smatra to našom trajnom obavezom i izrazom dubokog poštovanja. Takav izraz iskrenog uvažavanja i vječne zahvale, iskazan je Policijskoj postaji Pakrac prethodne, 2018. godine, kroz prijedlog Ministarstva unutarnjih poslova, kojega je Predsjednica države prihvatila i našu Policijsku postaju Pakrac odlikovala Redom Nikole Šubića Zrinskog, za osvjedočenu hrabrost i junaštvo njezinih pripadnika u Domovinskom ratu. Policija je sigurnost, a iz sigurnosti proizlazi sva ostala dobrobit i prosperitet građana, čime se ocjenjuje razina kvalitete države i njenog stabilnog i demokratskog društva – društva temeljenog na poštivanju ljudskih prava kao najvećih vrednota. Vrijednost hrvatske policije nastavit ćemo podizati i u zemlji i svijetu pa je zato vrlo važno da smo ustrajni u neprekidnom osnaživanju našeg integriteta, zajedništva i ljubavi prema svojoj policijskoj profesiji. Tako je hrvatska policija radila pred 28 godina ovdje, u ratu, tako policijski službenici diljem zemlje rade i danas. Stoga, poštovani uzvanici, zbog svih njihovih zasluga, posebice onih ratnih, krećimo se danas putem promjena, napretka i razvoja. Na kraju je naglasio da naša Hrvatska zauvijek bude sigurno mjesto za život i rad. Potom je govorio izaslanik Predsjednika vlade RH i pomoćnika ministra Dinko Tandara, zatim saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Josip Đakić a na samom kraju prisutnima se obratila predsjednica RH i vrhovna zapovjednica oružanih snaga Kolinda Grabar-Kitarović koja je istaknula kako su upravo u Pakracu oružani sukobi predstavljali prve naznake oružane agresije na RH, radi čega je Redom Nikole Šubića Zrinskog za iskazani junački čin u Domovinskom ratu odlikovala Policijsku postaju Pakrac te njezin ratni i pričuvni sastav. Ratna zastava Policijske postaje Pakrac i njena odličja nalazila su se na pozornici.
Na programu je prisustvovala i policijska klapa „Sv. Mihovil“ koja je otpjevala dvije prigodne pjesme.
Obilježavanje je završilo odavanjem počasti kod Spomen-obilježja ispred Policijske postaje Pakrac koje svjedoči o događajima od prije 28 godina.