- Objavljeno: 10.03.2011.
Sastanak Vijeća za prevenciju u Lipiku
Jučer, 9. ožujka 2011. godine u Lipiku, u Maloj vijećnici Grada Lipika, održan je sastanak Vijeća za prevenciju kriminaliteta kojemu su nazočili predsjednik Vijeća gradonačelnik Grada Lipika Antun Haramija, te članovi predstavnik Grada Lipika Vinko Kasana i pročelnik Velimir Pavlović načelnik PP Pakrac Mario Pjerabon, kontakt policajac Darko Demartini, predstavnici
Foto: PU požeško-slavonska
Jučer, 9. ožujka 2011. godine u Lipiku, u Maloj vijećnici Grada Lipika, održan je sastanak Vijeća za prevenciju kriminaliteta kojemu su nazočili predsjednik Vijeća gradonačelnik Grada Lipika Antun Haramija, te članovi predstavnik Grada Lipika Vinko Kasana i pročelnik Velimir Pavlović načelnik PP Pakrac Mario Pjerabon, kontakt policajac Darko Demartini, predstavnici OŠ Lipik ravnateljica Sanda Ivanović, Klaudija Kovač i Romana Štimac, ravnatelj dječjeg doma Lipik Goran Nikles te Siniša Sabljak policijski službenik za prevenciju PU požeško-slavonske.
Gradonačelnik Antun Haramija u kratkim crtama je pojasnio što se očekuje od Vijeća u narednom razdoblju te je dao punu podršku u realizaciji svih programa i projekata koji će se provoditi u 2011. godini.
Nakon toga načelnik PP Pakrac Mario Pjerabon iznio je problematiku kriminaliteta i prekršaja na području Grada Lipika, a na predloženu temu nasilja među mladima svi članovi Vijeća uključili su se u raspravu tako da je ravnateljica OŠ Lipik Sanda Ivanović predložila konkretnu mjeru u suzbijanju vandalizma i nasilja među mladima održavanjem radionica na tu temu s čime su se svi složili.
Potom je ravnatelj Dječjeg doma Lipik iznio program rada Dječjeg doma te izvijestio o skorom uvođenju nekih novih programa kao što je poludnevni boravak za djecu iz Grada Lipika koja nisu stalni korisnici Doma tako što im se osigurava učenje u Domu, hrana i prijevoz do obiteljskih kuća uz nadzor Centra za socijalnu skrb Pakrac.
Potaknuta je i tema uvođenja nadzornih kamera u užem dijelu grada Lipika s ciljem sprječavanja vršenja kaznenih djela na što su predstavnici Grada iskazali zainteresiranost te su istaknuli kako će i taj projekt u dogledno vrijeme biti realiziran.
U drugom dijelu sastanka policijski službenik za prevenciju Siniša Sabljak prezentirao je preventivni program „Zajedno više možemo“ koji je namijenjen je učenicima 4., 5. i 6. razreda osnovnih škola, a usmjeren je na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja. Program se sastoji od pet komponenti: Mogu ako hoću – 1 (MAH – 1), Prevencija i alternativa – 1 (PIA -1), Sajam mogućnosti, Prevencija i alternativa – 2 (PIA – 2) i Mogu ako hoću – 2 (MAH – 2). Načelno je dogovoreno da se do kraja ove školske godine provede komponenta „MAH-1“ koja se sastoji od posjeta djece policijskoj postaji te predavanja kojim se nastoji policiju i njen rad približiti učenicima i upoznati policajca kao zaštitnika i prijatelja. Za početak sljedeće školske godine planiran je „Sajam mogućnosti“ kojemu je cilj učenicima pružiti mogućnost odabira aktivnosti kojom se učenici mogu baviti u slobodno vrijeme i predstavljanje različitih kulturno-umjetničkih, sportskih i dr. udruga.