- Objavljeno: 05.11.2010.
"Živim život bez nasilja"
Povodom obilježavanja međunarodnog „Dana sprječavanja nasilja nad ženama“, u Republici Hrvatskoj se u mjesecu studenom provodi akcija „ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA“ zajednički realiziraju Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (Obiteljski centri),
Foto: ilustracija
Povodom obilježavanja međunarodnog „Dana sprječavanja nasilja nad ženama“, u Republici Hrvatskoj se u mjesecu studenom provodi akcija „ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA“ zajednički realiziraju Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa, Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (Obiteljski centri), Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, Ministarstvo pravosuđa, nevladine udruge i mediji.
Preventivna akcija na području PU požeško-slavonske provodit će se tijekom mjeseca studenog 2010. godine, odnosno od 8. studenog 2010. godine, a završno događanje će se održati 24. studenog 2010. godine s početkom u 17,00 sati.
Cilj preventivne akcije je podizanje svijesti građana na prijavljivanje nasilja u obitelji i izgradnja kulture nenasilja među mladima. Upravo iz tog razloga završno događanje na temu „ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA“ organizirati će se u školama u 20 županija diljem Hrvatske.
Preventivne aktivnosti namijenjene su učenicima VI., VII. i VIII. razreda osnovnih škola i učenicima srednjih škola, nastavnicima, roditeljima i zajednici u cjelini.
U vremenu od 8. do 23. studenog 2010. godine kompetentni stručnjaci koji se bave problematikom nasilja u obitelji (policijski službenici, djelatnici sustava socijalne skrbi, predstavnici organizacije civilnog društva i dr.) i lokalni mediji održati će tematske emisije, biti će objavljivani intervjui i članci, te osiguran medijski prostor za navedenu temu, s naglaskom na: kako prevenirati nasilje u obitelji? i kako spriječiti najteže posljedice?
Organizirane su i manifestacije edukativnog karaktera u odgojno-obrazovnim ustanovama (školama).
U svim školama od 8. do 23. studenoga 2010. godine, tijekom nastave (po mogućnosti na satu razredne zajednice) prikazivat će se razni UN TV spotovi, koji obrađuju temu prevencije i sprječavanja nasilja u obitelji. Tijekom prikazivanja spotova, pedagog škole (ili razrednik, djelatnik obiteljskog centra, policijski službenik za maloljetničku delinkvenciju, policijski službenik za prevenciju iz PU, djelatnik Centra za socijalnu skrb ili dr.) kroz kratko stručno predavanje govoriti će učenicima/roditeljima o prevenciji nasilja u obitelji, načinu na koji se može spriječiti te će im podijeliti preventivne materijale. Također, poticat će raspravu/debatu među učenicima o posljedicama nasilja u obitelji.
Za djecu će se organizirati kreativne likovne radionice na temu "ŽIVIM ŽIVOT BEZ NASILJA", a najbolji radovi biti će prikazani na završnoj izložbi u odabranoj/glavnoj školi županijskog centra, te poslije u Muzeju policije 02.-10.12.2010. Prva tri likovna rada učenika u svakoj županiji biti će nagrađena na završnom događanju 24. studenog 2010. godine.
U srijedu, 24. studenog 2010. s početkom u isto vrijeme u svih 20 županija, u 17,00 sati odvijat će se prigodan program edukativnog-zabavnog sadržaja te sportske aktivnosti, a na koji će se pored djece pozvati i njihovi roditelji te ostalo građanstvo.
Ciljevi edukativno- zabavno-sportskih aktivnosti:
- Uključivanje učenika u kulturne, sportske i druge kreativne sadržaje i usmjeravanje na prepoznavanje pozitivnih ponašanja i prilika za prosocijalna uključivanja ( npr. sportski sadržaj- razvijanje timskog rada; kreativni sadržaj- otkrivanje slikarskih sposobnosti i usmjeravanje na izražavanje te sposobnosti i sl.)
- Aktivno i kreativno provođenje slobodnog vremena s ciljem promicanja pozitivnih veza i podupiranja samoodređenja
- Razvijanje osjećaja suradnje i zajedničke uključenosti svih subjekata društva „zajednica koja brine“ u svrhu djelovanja na primarnu prevenciju nasilja
Na završnoj manifestaciji će se oformiti ekipa za simboličnu sportsku utakmicu u kojima su u obje protivničke ekipe (muško - ženske ekipe), uključujući djecu i javne osobe, novinare, predstavnike policije, državnog odvjetništva, suda, socijalne skrbi, poznate sportaše, glumce, pjevače, nevladine udruge.
„Ako vidite, čujete ili primijetite nasilje u obitelji,
Nemojte šutjeti.
Prijavite nasilje na broj 192,
Možda ćete spasiti nečiji život!
Živite život bez nasilja!! „